Kas jāzina par hostingu un domēnu?

by Rinalds 3,734 views5

Domēns un Hostings

Pirms ķerties pie mājaslapas veidošanas ir nepieciešams domēns ( piem. nosaukums.lv /.com /.co / vai cits ) un hostings uz kura tad arī šo domēnu piesaistīt un izvietot failus. Salīdzinājumam varam ņemt mašīnu ( mājaslapa ) – ir nepieciešama degviela ( hostings ), lai tā spētu braukt un atslēgas ( domēns ), kas ir unikālas mašīnai. Iespējams salīdzinājums nav tas precīzākais, bet idejai būtu jābūt skaidrai.

Kas ir domēns?

Domēns ir mājaslapas adrese, kas ir unikāla. Vienmēr ierakstot savā pārlūkprogrammā jebkādu derīgu adresi, tā jūs aizvedīs pie attiecīgā servera jeb hostinga. Tālāk notiek datu ielāde no šī hostinga. Apmeklējot mūsu mājaslapu ierakstot Zinitis.lv adresi jūs attiecīgi tikāt aizvesti uz mūsu serveri un notika datu ielāde. Visi serveri sazinās savā starpā ar IP adresēm, kas ir paslēptas zem domēna vārda. Piemēram pie mājaslapas varētu nokļūt arī ar 256.256.256.256 ( skaitļi izvēlēti nejauši ) IP ievadīšanu. Protams tas neizskatās diezgan viegli un atcerēties šos skaitļus būtu nereāli, tāpēc tiek piesaistīts domēns pie konkrētas IP, kas aizved jūs tur kur vajaga.

Kā tikt pie domēna?

Varianti ir dažādi, ja domēns ir paredzēts tikai latviešiem, tad ieteiktu izvēlēties .lv domēnus. Ja mērķis ir plašāka auditorija un saturs ir plānots angliski tad labākā izvēle būs .com. Katru gadu tiek pievienoti dažādi jauni papildus domēnu veidi ( “extension” ), jo pieprasījums pēc .com domēniem ir tik liels, ka atrast tādu kādu tu vēlētos varētu būt grūts process. Kā jaunākos papildinājumus varētu minēt .shop .video .online .club un daudzi citi.

Ķeroties vērsim pie ragiem, .lv domēnu un daudzus citus var iegādāties no uzņēmuma kur īrēsiet hostingu, bet es ieteiktu to darīt pašam. Gadus atpakaļ, mazāk uzticami uzņēmumi reģistrēja šos domēnus uz sava vārda, kas nozīmē to, ka jums sagādās tikai grūtības tikt pie sava domēna ja izdomāsiet mainīt hostingu. Tāpēc dodamies uz nic.lv, kas ir mūsu .lv officiālais turētājs. Domēns uz gadu maksās 12.10EUR. Ja ir interese iegādāties cita veida domēnu tad iesakam NameCheap. Viņu piedāvājums ir vienāds ar jebkuru citu lielo konkurentu, bet viņu administrācijas panelis ir vieglāks un papildus nāk privāts WHOIS uz gadu bez maksas.

Kā un kur izvēlēties hostingu?

Hostings jeb serveris ir vieta kur tieši glabājas jūsu mājaslapas faili. Piemēram varētu dot uzņēmuma offiss vai citas telpas, kas tiek īrētas katru mēnesi. Kad ir iegādāts domēns tad norādām hostinga adresi un tas domēns aizvedīs tieši pie mūsu vēlamā hostinga.

Hostinga atrašanās mūsdienās nav vairs tik liela nozīme, bet lai atvieglotu procesu, vislabāk izvēlēties atkarībā no mērķauditorijas. Ja plānā ir tikai Latvijā dzīvojošie tad vislabāk protams izvēlēties kādu no hostingiem Latvijā. Ja mērķauditorija ir plašāka tad var izvēlēties kādu no Eiropas hostindiem un pievienot kādu no CDN pakalpojumiem, kas daļu jūsu datus saglabā uz saviem serveriem. Pēctam atkarībā no apmeklētāja atrašanās vietas nodod informāciju par mājaslapu no tuvāk esošā servera viņam.

Kā darbojas CDN?

Kā vienu no hostingiem Latvijā varu ieteiktu AreaIT. Daži no maniem klientiem ir izvēlējušies šo hostingu un problēmas līdz šim nav bijušas. Ārzemju auditorijai attiecīgi varu ieteikt A2 hostingu. Mūsu serveris atrodas tieši pie A2 un vairāk kā 3 gadus veiksmīga sadarbība.

Īsumā par to, kas ir domēns un hostings esmu pastāstījis. Ja ir, kas neskaidrs, kas pieliekams vai jautājumi tad droši komentāros.

 

Comments (5)

  1. Neieteiktu izvēlēties hostingu kurš ir jauns, reģistrēts pamatkapitāls ir 1eur un pamat nodarbība uzņēmumam ir Apģērbu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos. Nerunāšu par kvalitāti, jo to nezinu, bet šādiem hostingiem parasti ir daudz problēmu, slikts atbalsts un ātri nozūd.

 1. Labdien! Uzņēmumam iepriekš domēns bija pie viena uzņēmuma un hostings pie cita. Mainot hostingu ir pārdomas Vai arī nepārcelt domēnu pie hostinga uzturētāja. Kā jums šķiet labāk? Paturēt, lai ir atsevišķi vai tomēr kopā?

  1. Labdien.
   Vislabāk būtu turēt domēnu pie nic.lv Tas vienmēr būs tātad jūsu īpašumā.
   1. Vajadzētu pārliecināties vai domēns uz šo brīdi pieder jums – https://www.nic.lv/whois ( ir vēl uzņēmumi pēc sliktas prakses, kas viņus reģistrē uz sava vārda. Attiecīgi jums viņš nemaz nepieder )
   2. Pie hostinga nav noteikti jāpārceļ. Kā jau minēju ideāls variants ir nic.lv tur norādiet NS vai A ierakstus uz jaunā hostinga.

Leave a Reply